Specialistkurs Utveckling av grupper och team (Delvis på distans)

Specialistkurs Utveckling av grupper och team (Delvis på distans)

Organisations- och ledarskapsutveckling
Specialistkurs för psykologer

Utbildningen syftar till att du som deltagare ska:

  • Få fördjupad kunskap i aktuell forskning om grupp- och teamutveckling.
  • Få en god förståelse för gruppers utmaningar i privat, ideell och offentlig sektor.
  • Kunna planera för, genomföra och utvärdera insatser inom grupputveckling.
  • Lära dig att använda kartläggningsinstrumentet TPI, Team Pro Inventory.
  • Känna till aktuell forskning och modeller för att förstå gruppers utveckling.
  • Kunna genomföra en grupputvecklingsinsats baserad på en kontextuell
    kartläggning och analys med hjälp av kartläggningsinstrument.
  • Kunna planera och genomföra interventioner för gruppens utveckling 
    baserad på systemteori och inlärningspsykologi.
  • Resonera kring specialistpsykologens roll, utmaningar samt etiska 
    dilemman som kan uppkomma vid arbete med grupper/grupputveckling.
  • Deltagaren ska vara legitimerad psykolog. Tidigare erfarenhet av grupputveckling är ett plus.

    Omfattning: 6 heldagar.

    Dag 1 Grupputveckling – en teoretisk översikt
    Dag 2 Kartläggning och datainsamling – Introduktion TPI Deltagaren gör egen skattning av en grupp med TPI
    Dag 3 Resultatåterkoppling och interventionsdesign
    Dag 4 Färdighetsträning i interventioner. Deltagaren genomför en TPI workshop med sin grupp
    Dag 5 Utvärdering och uppföljning av grupputvecklingsinsatser
    Examinationsuppgift till dag 6: Skriftligt case rapport av genomförd kartläggning och intervention.
    Skickas in innan sista tillfället.
    Dag 6 Examination:
    Studenternas skriftliga caserapporter diskuteras, feedback ges på varandras innehåll.

    Examination

    Examination sker i form av en skriftlig rapport omfattande kurslitteratur och ett genomfört eget uppdrag. I rapporten ska studenten reflektera kring litteraturen samt beskriva arbetet med ett eget genomfört uppdrag. Under examinationsdagen kommer rapporterna att diskuteras.

    Examinationen betygsätts med godkänt eller underkänt.

  • Lantz, A, Ulber, D. & Friedrich, P. (2020). Problemen med teamarbete och hur du löser dem. Lund: Studentlitteratur.
  • Holmberg, J & Stalby, M. (2012). Samtal som fungerar. Stockholm: Natur & Kultur.
  • Edmondsson, A. C. (2012). Teaming. Hoboken: Pfeiffer Wiley.
  • Söderfjäll, S. (2017). To team or not to team (2: a utg.). Stockholm: Type & Tell.
  • Jacobsson, C & Åkerlund, M (2019). Teamutveckling I teori och praktik. Stockholm: Natur & Kultur.
  • Wheelan, S. (2013) Att skapa effektiva team: en handledning för ledare och medlemmar Lund: Studentlitteratur.
  • Litteratur (ingår ej i kurspriset)

  • Artiklar som delas ut av kursledarna, ca 800 sidor totalt.
  • Ola Jameson, Leg. psykolog, Organisationspsykolog, Specialist i Arbets- och organisationspsykologi

    Ola är specialist i arbets- och organisationspsykologi, och han arbetar ofta inom områden där frågor kring ledarskap, grupputveckling, krisledning/krishantering och kommunikation behöver lösas. Han arbetar gärna i stora organisationer och med den komplexitet detta medför som tex ledarskapsutveckling/coaching, chefsutbildningar, samtalsträning/förhandling, konflikthantering, handledning samt organisationsutveckling i både privat och offentlig verksamhet. Han har en lång erfarenhet av att arbeta med personal inom Hälso- och Sjukvårdsområdet, men även i olika myndigheter såsom Transportstyrelsen, Kriminalvården, Migrationsverket, Regeringskansliet, Polisen samt en rad olika kommuner. Ola är förutom psykolog, även utbildad debriefinghandledare och polisförhandlare (kris- & gisslanförhandling) och har arbetat med krishantering och krisledning i en rad större och mindre sammanhang över hela landet.

    Anton Tollin, Leg. psykolog, Specialist i arbets- och organisationspsykologi

    Anton har arbetat med ledar-, grupp- och verksamhetsutveckling i offentlig och privat sektor, och har varit uppdragsansvarig för flertalet större ledarutvecklingsprogram och verksamhetsutvecklingsinsatser. Tidigare har Anton arbetat för Sveriges största företagshälsa och deras nationella enhet för organisations- och ledarutveckling och ansvarade bl a för metodutveckling kring grupp-/teamutveckling.

    Anton är kundansvarig för en av Sveriges största hälso- och sjukvårdsorganisationer. Han har erfarenhet av forskning och utveckling kring förändringsarbete, ledarskap och ledarutveckling via Medical Management Center, KI och Region Stockholm. Anton har ett stort engagemang i utvecklings- och kvalitétsarbete och leder interna projekt, t ex framtagande och implementering av utvärderingsstandarder och intern förbättringsarbete samt implementering av digitala arbetssätt och verktyg för ökad transfer/effekt av utvecklingsinsatser. Anton är certifierad i beteendebaserad organisationsutveckling (OBM) och förändringsledning samt certifierad användare av TLI, TPI, Lead Forward, HERO-IQ, P150, MAP och Matrigma.

    Ola Jameson, Leg. psykolog, Organisationspsykolog, Specialist i Arbets- och organisationspsykologi

    Info gällande kurstillfällen på distans:

    Innan utbildningsstart får du som deltagare ytterligare information via mail. Utbildningen innehåller teoretiska genomgångar, exempel och övningar. Du kommer även få tillfälle att möta andra deltagare i digitala grupprum under utbildningen. För att du ska få ut mesta möjliga av utbildningen behöver du en stabil internetuppkoppling, hörlurar med mikrofon samt en webbkamera.

    Om tre eller fler anmäls från samma arbetsplats ges 10 % rabatt.
    Du erhåller ett kursintyg efter godkänd kurs.
    Observera att anmälan är bindande.
    “En av de bästa utbildningar jag gått.
    Har fått massa praktiskt användbar kunskap och övning i forskningsbaserade metoder som går att använda direkt efter utbildningen.


    “Superkompetenta lärare! Engagerande och pedagogiska. Bra med mycket övningar.”
    “Väl genomfört, hög nivå!”

    “En ynnest att få ha er som kursledare, kunniga och erfarna med en enorm kunskapsbas som ni generöst delade med er av.”

    “Det här är också en specialistkurs som kommer att stå ut bland mängden för mig för att vi fick resa, bo, äta middag och umgås tillsammans. 
    Övningarna som vi gjorde ihop skapade också en bra stämning i gruppen vilket jag tror bidrog till ett ökat erfarenhetsutbyte och lärande.”

    “Upplevelsebaserat lärande: att få jobba med sin egen kursgrupp för att få färdigheter, metoder och modeller som sedan kan appliceras i arbetslivet.
    Lagom med teoretisk bakgrund och föreläsning som sedan förankrades i interventioner.”

    Nästa tillfälle

    9 september 2025
    Pris
    34600 kr/pers (exkl. moms)
    Omfattning

    6 tillfällen

    Kommande kursstarter
    Specialistkurs Utveckling av grupper och team (Delvis på distans) - Stockholm
    Start 9 sep 2025 09:00-16:00 Boka plats
    Villa Lovik, Hotell & Konferens
    Loviksvägen 1
    Lidingö

    9 sep 2025 09:30-16:00

    10 sep 2025 09:00-16:00

    7 okt 2025 09:00-16:00

    8 okt 2025 09:00-16:00

    4 nov 2025 09:00-16:00

    2 dec 2025 09:00-16:00

    Mer information

    Hej, undrar du något?

    Vi har samlat vanliga frågor och svar om våra utbildningar. Tveka inte att höra av dig om du inte hittar svar på din fråga!

    Tipsa gärna någon annan om den här utbildningen!

    Kontakt

    Porträttfoto av Ola Jameson

    Ola Jameson

    Psykologkonsult Organisation och ledarskap

    Leg. psykolog, Specialist i arbets- och organisationspsykologi
    Kontaktuppgifter

    Porträttfoto av Anton Tollin

    Anton Tollin

    Psykologkonsult Organisation och ledarskap

    Leg. psykolog, Specialist i arbets- och organisationspsykologi
    Kontaktuppgifter

    Så tycker tidigare deltagare om våra utbildningar

    ”Utmanande frågor både under föreläsningar och på examinationen, visar på att ni ställer krav på deltagarna, samt vill att nivån för reflektion förväntas vara på hög nivå.”

    ”Otroligt kunnig och entusiasmerande kursledare! Mycket skicklig på att förklara och ger bra, konkreta exempel.”

    “Utbildaren är fantastiskt kunnig och engagerad och lyckas få alla deltagare aktiva och delaktiga. Vi var en liten grupp och det kändes tryggt och alla kunde ta plats. Jag är supernöjd och har lärt mig mycket både teoretiskt och praktiskt utifrån alla rollspel och övningar.”

    ”Otroligt kompetenta utbildare. Bra upplägg med teori och mycket praktiska uppgifter och övningar som jag kommer att kunna använda i mitt arbete. Hög nivå på hela upplägget.”

    ”Föreläsarens varma och fina förhållningssätt var underbart! Det var lätt att följa med och pedagogiskt upplagt. Inspirerande föreläsare som lärde ut med stor kunskap och en gnutta humor.”

    ”Utbildarens kunskap men samtidigt prestigelöshet gjorde mig trygg.
    Kursens föreläsare var pedagogisk, prestigelös och inspirerande. Tycker om när det är en blandning av teori och praktiska övningar, vilket var en röd tråd genom hela utbildningen.”

    ”Tydligt upplägg under dagarna, bra med tid för egna frågor och reflektioner.
    Super bra! Tycker kursen lämpade sig bra på distans. Det var bra att den gavs på distans för jag hade nog inte sökt annars.”

    ”Kunskapsnivån hos föreläsarna – det märks att de vet vad de pratar om och att de kan fältet. Kunde svara på kluriga frågor, förklara bredare och djupdyka vid behov.”

    ”Inget var onödigt, allt väldigt matnyttigt. Tre mycket inspirerande och effektiva dagar. Kände mig väldigt ”påfylld” och ”pepp”!”

    Boka utbildningen

    Specialistkurs Utveckling av grupper och team (Delvis på distans)

    Stockholm

    34600 kr/pers (exkl. moms)

    Platser kvar

    Datum

    Start 9 sep 2025 09:00-16:00

    9 sep 2025 09:30-16:00

    10 sep 2025 09:00-16:00

    7 okt 2025 09:00-16:00

    8 okt 2025 09:00-16:00

    4 nov 2025 09:00-16:00

    2 dec 2025 09:00-16:00

    Din utveckling är vår högsta prioritet och med vår spetskompetens och expertis kan du känna dig trygg

    Alltid evidensbaserade metoder

    Vare sig du går en längre eller kortare utbildning hos oss utgår den alltid från evidensbaserad psykologisk forskning.

    Dina kursledare har spetskompetens

    Våra kursledare är alltid uppdaterade i enlighet med den senaste forskningen och har praktisk erfarenhet i hur man applicerar teori till att bli verklighet.

    Vi är experter på distansutbildning

    Vi har tio års erfarenhet av digital psykologi och de flesta av våra utbildningar sker på distans.