Compassionfokuserad terapi (CFT)

Compassionfokuserad terapi (CFT)

Klinisk psykologi
Grundkurs

  • Kunna redogöra övergripande för den teoretiska grund som Compassionfokuserad terapi (CFT) bygger på,
  • Kunna beskriva och ge psykoedukation om de tre livsvillkor som påverkar människan enligt CFT,
  • Färdigheter i att diskutera och analysera skam i terapisamtal enligt CFT,
  • Kunna använda redskap för att utföra fallkonceptualisering med hjälp av CFT,
  • Erfarenhet av att leda upplevelsebaserade övningar, såsom stolsövningen, i praktiken.
  • För dig som arbetar med behandlande samtal, oavsett bakgrund.

    Gärna Grundläggande psykoterapiutbildning (steg 1), men det är inte ett krav.

    Dag 1:

    Compassionfokuserad terapi (CFT) – teoretisk bakgrund och genomgång av modellen
    Skam
    Self-compassion

    Dag 2: 

    Fallkonceptualisering
    Behandling och övningar 

    Dag 3:

    Behandling fortsättning och övningar
    Viktiga terapeutbeteenden
    Reflektion och avrundning

    Varje kursdag innehåller regelbundna pauser ungefär var 45:e minut.
    Lunchpaus är mellan kl. 12.00 och 13.00.

    Du behöver inte läsa något inför kursen. Om du vill förbereda dig kan du gärna läsa en valfri bok om CFT, till exempel Compassion Focused Therapy av Paul Gilbert.

    Vid anmälan av tre eller fler deltagare från samma arbetsplats ges 10 % rabatt.
    I priset ingår för- och eftermiddagsfika. Lunch ingår inte.
    Efter genomförd och godkänd kurs får du ett kursintyg.

    Observera att anmälan är bindande.

    Nästa tillfälle

    3 november 2025
    Pris
    15900 kr/pers (exkl. moms)
    Omfattning

    3 tillfällen

    Kommande kursstarter
    Compassionfokuserad terapi (CFT) - Stockholm
    Start 3 nov 2025 09:00-16:00 Boka plats
    Psykologpartners
    Luntmakargatan 49
    Stockholm

    3 nov 2025 09:00-16:00

    4 nov 2025 09:00-16:00

    5 nov 2025 09:00-16:00

    Mer information

    Hej, undrar du något?

    Vi har samlat vanliga frågor och svar om våra utbildningar. Tveka inte att höra av dig om du inte hittar svar på din fråga!

    Tipsa gärna någon annan om den här utbildningen!

    Kontakt

    Porträttfoto av Tania Neuman

    Tania Neuman

    Psykologkonsult Klinisk och pedagogisk psykologi

    Leg. psykolog
    Kontaktuppgifter

    Så tycker tidigare deltagare om våra utbildningar

    ”Utmanande frågor både under föreläsningar och på examinationen, visar på att ni ställer krav på deltagarna, samt vill att nivån för reflektion förväntas vara på hög nivå.”

    ”Otroligt kunnig och entusiasmerande kursledare! Mycket skicklig på att förklara och ger bra, konkreta exempel.”

    “Utbildaren är fantastiskt kunnig och engagerad och lyckas få alla deltagare aktiva och delaktiga. Vi var en liten grupp och det kändes tryggt och alla kunde ta plats. Jag är supernöjd och har lärt mig mycket både teoretiskt och praktiskt utifrån alla rollspel och övningar.”

    ”Otroligt kompetenta utbildare. Bra upplägg med teori och mycket praktiska uppgifter och övningar som jag kommer att kunna använda i mitt arbete. Hög nivå på hela upplägget.”

    ”Föreläsarens varma och fina förhållningssätt var underbart! Det var lätt att följa med och pedagogiskt upplagt. Inspirerande föreläsare som lärde ut med stor kunskap och en gnutta humor.”

    ”Utbildarens kunskap men samtidigt prestigelöshet gjorde mig trygg.
    Kursens föreläsare var pedagogisk, prestigelös och inspirerande. Tycker om när det är en blandning av teori och praktiska övningar, vilket var en röd tråd genom hela utbildningen.”

    ”Tydligt upplägg under dagarna, bra med tid för egna frågor och reflektioner.
    Super bra! Tycker kursen lämpade sig bra på distans. Det var bra att den gavs på distans för jag hade nog inte sökt annars.”

    ”Kunskapsnivån hos föreläsarna – det märks att de vet vad de pratar om och att de kan fältet. Kunde svara på kluriga frågor, förklara bredare och djupdyka vid behov.”

    ”Inget var onödigt, allt väldigt matnyttigt. Tre mycket inspirerande och effektiva dagar. Kände mig väldigt ”påfylld” och ”pepp”!”

    Boka utbildningen

    Compassionfokuserad terapi (CFT)

    Stockholm

    15900 kr/pers (exkl. moms)

    Platser kvar

    Datum

    Start 3 nov 2025 09:00-16:00

    3 nov 2025 09:00-16:00

    4 nov 2025 09:00-16:00

    5 nov 2025 09:00-16:00

    Din utveckling är vår högsta prioritet och med vår spetskompetens och expertis kan du känna dig trygg

    Alltid evidensbaserade metoder

    Vare sig du går en längre eller kortare utbildning hos oss utgår den alltid från evidensbaserad psykologisk forskning.

    Dina kursledare har spetskompetens

    Våra kursledare är alltid uppdaterade i enlighet med den senaste forskningen och har praktisk erfarenhet i hur man applicerar teori till att bli verklighet.

    Vi är experter på distansutbildning

    Vi har tio års erfarenhet av digital psykologi och de flesta av våra utbildningar sker på distans.