Frukostseminarium: Systemledarskap för framtidens chefer
Frukostseminarium: Systemledarskap för framtidens chefer
Dagens organisationer verkar i en verklighet präglad av komplexitet, snabb förändring och beroenden mellan aktörer, teknik och samhälle. I den kontexten räcker inte det klassiska ledarskapet. Det krävs ett högre ledarskap – ett systemledarskap – som kan navigera helheter snarare än styra delar.
Under frukostseminariet ramar vi in tre sammanhängande perspektiv. Vi börjar med systemledarskap som praktik: att leda för samverkan över gränserna, snarare än att fokusera på sitt eget område. Vi fortsätter med ledarskapets spelplan, den arena där ledarskapet utövas, på samtliga organisatoriska nivåer och med multipla, ibland motstridiga, uppdrag.
Utmaningen ligger i samordningen av olika ledarskapsnivåer och roller i organisationen. Vi landar i det högre, strategiska och indirekta ledarskapet, där ledaren verkar genom andra chefer, genom strukturer, genom kultur och genom hur hen själv uppfattas, men också genom direkt påverkan när situationen kräver det. I grunden handlar allt om en sak: att skapa genomförandekraft i organisationen, förmågan att omsätta riktning och beslut till verklig handling hela vägen ut i verksamheten.
Tillsammans diskuterar vi vad den samtida kontexten, digitalisering, geopolitik, hållbarhetskrav och förändrade förväntningar från medarbetare, ställer för krav på ledare på högre nivå och på organiseringen av verksamheten. Tillfället varvar kortare föreläsningsavsnitt med reflektion och dialog.
Vi bjuder på frukost från 08.00. Föreläsningen börjar 08.30.
Det här får du med dig
En tydligare bild av vad systemledarskap innebär i praktiken, och hur det skiljer sig från det klassiska chefskapet, verktyg för att läsa av din egen ledarskapsspelplan och identifiera var din hävstång är störst, insikter om det indirekta ledarskapet – hur du påverkar genom andra chefer, strukturer och kultur och en uppdaterad förståelse för vilka krav dagens kontext ställer på ledare på högre nivå.
Så tycker tidigare deltagare om våra utbildningar
Boka utbildningen
Frukostseminarium - Systemledarskap för framtidens chefer
Linköping
0 kr/pers (exkl. moms)
Datum
Start 8 okt 2026 08:00-09:30Frukostseminarium - Systemledarskap för framtidens chefer
Stockholm
0 kr/pers (exkl. moms)
Datum
Start 15 okt 2026 08:00-09:30Frukostseminarium - Systemledarskap för framtidens chefer
Malmö
0 kr/pers (exkl. moms)
Datum
Start 15 okt 2026 08:00-09:30Frukostseminarium - Systemledarskap för framtidens chefer
Göteborg
0 kr/pers (exkl. moms)
Datum
Start 20 okt 2026 08:00-09:30Din utveckling är vår högsta prioritet och med vår spetskompetens och expertis kan du känna dig trygg
Alltid evidensbaserade metoder
Vare sig du går en längre eller kortare utbildning hos oss utgår den alltid från evidensbaserad psykologisk forskning.
Dina kursledare har spetskompetens
Våra kursledare är alltid uppdaterade i enlighet med den senaste forskningen och har praktisk erfarenhet i hur man applicerar teori till att bli verklighet.
Vi är experter på distansutbildning
Vi har tio års erfarenhet av digital psykologi och de flesta av våra utbildningar sker på distans.




