ACT Grundkurs för barn och ungdomar
ACT Grundkurs för barn och ungdomar
Vill du fördjupa din kompetens i att möta barn och ungdomar i samtal på ett sätt som öppnar upp och engagerar?
Den här utbildningen ger dig ett helhetsgrepp om Acceptance and Commitment Therapy (ACT), både som behandlingsmetod och samtalsmodell med utgångspunkt i DNA-V som är en barn- och ungdomsanpassad modell utvecklad av Louise Hayes. Den kombinerar vetenskapligt stöd med praktisk tillämpbarhet.
DNA-V är en evidensbaserad modell som främjar ungas psykologiska flexibilitet. Kort förklarat handlar psykologisk flexibilitet om förmågan att observera, förhålla sig mer flexibelt till inre upplevelser och agera i riktning mot det som är viktigt. DNA-V bidrar med ett språk och en upplevelsebaserad struktur som barn och unga förstår och kan relatera till. Tack vare sin flexibilitet kan modellen användas i individuella samtal, familjearbete och gruppformat. Den är särskilt användbar för att möta den ökande psykiska ohälsan hos unga och fungerar både förebyggande och behandlande – oavsett diagnos eller symtombild.
Du får tillgång till material som presentationer, filmklipp och övningar kopplade till varje del av modellen, så att du kan ta med dig kunskapen direkt in i ditt arbete.
Varmt välkommen att anmäla dig till tre inspirerande dagar fyllda med kunskap, övning och nya perspektiv!
Så tycker tidigare deltagare om våra utbildningar
Boka utbildningen
ACT Grundkurs för barn och ungdomar
Göteborg
14600 kr/pers (exkl. moms)
Datum
Start 27 aug 2026 09:00-16:0027 aug 2026 09:00-16:00
28 aug 2026 09:00-16:00
28 sep 2026 08:30-15:30
Din utveckling är vår högsta prioritet och med vår spetskompetens och expertis kan du känna dig trygg
Alltid evidensbaserade metoder
Vare sig du går en längre eller kortare utbildning hos oss utgår den alltid från evidensbaserad psykologisk forskning.
Dina kursledare har spetskompetens
Våra kursledare är alltid uppdaterade i enlighet med den senaste forskningen och har praktisk erfarenhet i hur man applicerar teori till att bli verklighet.
Vi är experter på distansutbildning
Vi har tio års erfarenhet av digital psykologi och de flesta av våra utbildningar sker på distans.


